Zaduszki 2019 – Civitas Christiana Pamiętamy!

Niezwykły listopadowy czas sprzyja refleksji i zadumie, gdy nasze myśli kierujemy ku bliskim zmarłym. Wpisując się w tradycję odwiedzania grobów Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało akcję „Civitas Christiana – Pamiętamy!” w którą zaangażowali się członkowie i wolontariusze otaczając modlitwą i zapalając symboliczny znicz na grobach członków i sympatyków Stowarzyszenia na terenie Kujaw i Pomorza. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć.

Czas Zaduszek był również okazją do nawiedzenia miejsc pamięci i męczeństwa narodu polskiego, szczególnie ze względu na przypadającą w tym roku 80-rocznicę hitlerowskiej napaści. Pamiątkowe znicze zapalono m.in. w Polskich Łopatkach k. Wąbrzeźna, gdzie w ramach hitlerowskiej Intelligenzaktion zamordowano 2500 osób oraz w miejscowości Dźwierzno gm. Chełmża, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik poświęcony Pamięci kobiet żydowskich zamęczonych w hitlerowskich obozach pracy – podobozu Stutthof w Bocieniu i Szerokopasie.

 

Katarzyna Kluzik i Szymon Szczęsny

fot. Jan Biesek


Członkowie i sympatycy Oddziału Stowarzyszenia w Bydgoszczy 1  i 2 listopada nawiedzili miejsca pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz groby tych, z którymi współpracowali.
Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej znajduje się tablica upamiętniająca nazwiska bohaterów, którzy zginęli z rąk komunistycznych oprawców a sam cmentarz nazwano Bydgoską Łączką.
Inna tablica upamiętniająca ppor. Leszka Białego została ustawiona w centrum Bydgoszczy w pobliżu miejsca jego śmierci, tj. kilkadziesiąt metrów od ubeckiej katowni przy ul. Markwarta. Te miejsca w ostatnich latach nawiedzane są także 1 marca – w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Modlitwa i zapalenie zniczy towarzyszyły też nawiedzeniu grobu wieloletniego Asystenta Oddziału Bydgoskiego, śp. ks. prałata Zbigniewa Maruszewskiego oraz grobu śp. Tadeusza Marchlika, wieloletniego przewodniczącego Wojewódzkiego Oddziału Stowarzyszenia w Bydgoszczy.
zdjęcia i tekst: Hanna Marchlik

Rypin