Wśród tysięcy protestujących przed Teatrem Polskim wobec zaplanowanego tam bluźnierstwa

Członków  Oddziału Bydgoskiego szczególnie zabolała i zbulwersowała i zapowiedź projekcji w bydgoskim Teatrze bluźnierczego spektaklu „Golgota picnic” przede wszystkim
z tego powodu, że został on zaplanowany w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Dowiedzieliśmy się o tym dopiero rano we wtorek, 24 czerwca. Telefonicznie zaczęliśmy się informować i zwoływać, wpierw do kas Teatru, aby odbierając wejściówki na tenże „spektakl” uniemożliwić wstęp jego zwolennikom a wejściówki zniszczyć lub przechować jako ew. dowód przestępstwa. Władze Teatru ubiegły nas i powyższe wejściówki przekazały tuż przed  otwarciem kasy komuś, kto podobno elektronicznie je zamówił. Członkowie naszego Oddziału byli na miejscu, interweniowali w kasie wraz z innymi a powyższy incydent niemal skończył się zawołaniem Policji. W wieczornej audycji „Zbliżenia” został zaprezentowany krótki reportaż.
Siedziba naszego Stowarzyszenia mieści się na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie proboszczem jest ks. prałat dr Roman Kneblewski, nasz Asystent.
W latach ubiegłych wielu z nas w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa uczestniczyła we Mszy św. odpustowej. Teraz postanowiliśmy się podzielić, by w piątek, 27 czerwca choć część z nas mogła być na wieczornym proteście przed Teatrem. Do uczestnictwa w nim zachęciła nas płomienna zachęta ks. Asystenta zamieszczona kanale YT kilka godzin przed protestem, gdzie wzywał do uczestnictwa w proteście, zwłaszcza do wspólnotowej modlitwy do Świętego Michała Archanioła. Oddział  Bydgoski dysponował  200 obrazkami z Jego wizerunkiem  i tekstem  modlitwy do Niego w j. polskim i łacińskim. Obrazki zostały poświęcone 4 godziny przed protestem właśnie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, potem  rozdane  zgromadzonym a prowadzący modlitwy przed Teatrem ks. Wojciech, salezjanin, punktualnie o g. 20  rozpoczął  modlitwę do Świętego Michała Archanioła. Posiadający powyższe obrazki unieśli je w górę. Został też uniesiony duży obraz z wizerunkiem Świętego Michała Archanioła. To właśnie o  tej godzinie zaplanowano  rozpoczęcie bluźnierczej projekcji. Tuż po modlitwie dowiedzieliśmy się, że pojawiły się zakłócenia a oficjalny komunikat nie podał,  ile osób i w jakim miejscu ostatecznie „spektakl” obejrzało.
Ks. Kneblewski od kilku lat prowadzi swojego proboszczowskiego bloga, który jest promowany na toruńskiej stronie internetowej pod nazwą Tuba Cordis. Można tam odsłuchać również powyższe wezwanie zatytułowane „Stop bluźnierstwom”. Dotarło ono już do blisko 2000 osób!

Hanna Marchlik