Wojewódzki Dzień Skupienia – 11czerwca 2011

Tradycją się stało ,że członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z terenu woj. kujawsko-pomorskiego wraz z rodzinami i sympatykami pielgrzymują w kolejnych latach do wybranego miejsca w regionie, najczęściej Sanktuarium, by wspólnie pogłębiać formację duchową i intelektualną, by wzmacniać integrację. Począwszy od r. 2005 do grona pielgrzymujących dołączają laureaci literacko-plastycznych konkursów.

 

W tym roku do Rypina przybyli również uczniowie ze swoimi opiekunami . Konkursy adresowane były do uczniów szkół podstawowych. Ich tematyka związana jest zwykle z miejscem obranym za cel Dnia Skupienia oraz z hasłem formacyjnym, realizowanym w danym roku kalendarzowym w Stowarzyszeniu. W tym roku konkurs związany był z beatyfikacją Papieża Polaka – Jana Pawła II.
– plastyczny „Dzieci są bliskie sercu Papieża Jana Pawła II”,
– literacki „List do Jana Pawła II, który bardzo kochał dzieci”

Przyznano nagrody i dyplomy dla najlepszych prac. Niezwykle bogatą oprawę Dnia Skupienia przygotowali członkowie Rypińskiego Oddziału Stowarzyszenia z przewodniczącą, p. Zenobią Rogowską na czele. Całość koordynował przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Toruniu – p. Piotr Hoffmann.

Słowo powitalne do całej wspólnoty skierował Burmistrz miasta Rypina p. Marek Błaszkiewicz, a następnie dokonał wręczenia bogato ilustrowanych albumów z życia Jana Chrzciciela zasłużonym członkom Civitas Christina .

Obecny też był Przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski wraz z małżonką.

Najważniejszym wydarzeniem Dnia Skupienia była Msza św. sprawowana w miejscowej parafii pw. Św Stanisława Kostki pod przewodnictwem ks. Prałata Marka Smogorzewskiego asystował przy ołtarzu o.Hieronim Tarłowski, asystent kościelny Oddziału we Włocławku. W oprawę liturgiczną zaangażowali się przede wszystkim członkowie rypińskiego Oddziału, którzy wystawili też poczet sztandarowy Stowarzyszenia. Po uczcie Eucharystycznej przyszedł czas na wspólny posiłek, którym była smaczna wojskowa grochówka. Dla chętnych były także słodkie domowe wypieki. Śpiew Rypińskiego zespołu wokalnego-muzycznego i taneczny występ grupy dziewcząt złożyły się na część wydarzeń kulturalnych, podczas których wykonawcy rozgrzewali serca, wywołując radość i uśmiech.