Z wielką radością witaliśmy we Włocławku grupę pielgrzymów 50 osób – członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana z Oddziału Okręgowego w Olsztynie .
Reprezentowali poszczególne Oddziały z Elbląga ,Ełku Olsztyna ,Giżycka ,Kętrzyna Biskupca ,Szczytna ,Ostródy ,Iławy Susza i Nowego Miasta Lubawskiego z opiekunem duchownym ks. kanonikiem Zbigniewem Markowskim – proboszczem Sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Nowym Mieście Lubawskim oraz pełniącym funkcję prepozyta Kapituły Nowomiejskiej. Organizatorem pielgrzymki był Andrzej Taborski działacz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, członek Zarządu Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego działającej przy Marszałku Województwa, redaktor naczelny „Biuletynu” tejże Rady. W pielgrzymce uczestniczyła także grupa dzieci ze szkoły podstawowej nr 6 w Ostródzie pod opieką nauczyciela Marii Krystyny Andrzejewskiej .Dzieci grają w szkolnym teatrze w scenkach poświęconym życiu ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W drodze do Włocławka pielgrzymi nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Klasztor Karmelitów z XVII w. w Oborach. To miejsce naznaczone jest dla każdego pielgrzyma szczególną obecnością Maryi w znaku łaskami słynącej figury Matki Bożej . Członkinie Civitas Christiana powitały pielgrzymów na stopniu wodnym na Wiśle . Gdzie na prawym brzegu Wisły, przy zejściu z tamy nad wodę, przy barierce jest kuloodporna szyba ze znakiem krzyża. leżą pod nią kwiaty i palą się znicze. To pomnik, ustawiony w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. W tym miejscu ks. kanonik odmówił modlitwę za męczennika błogosławionego ks. Jerzego, który walczył o wolność, dobroć, godność i sprawiedliwość. Z powagą zadumą, refleksją i ciszą pielgrzymi oddali część temu wielkiemu kapłanowi.
Przemierzając włocławskie uliczki starego miasta udali się do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, jednego z najstarszych w Polsce, które zostało założone 16 VIII 1569 r. przez biskupa Stanisława Karnkowskiego. Powitał pielgrzymów Rektor WSD ks. prał. dr hab. Jacek Szymański. Gdzie wszyscy udali się do Seminaryjnego kościoła p.w. Św. Witalisa ufundowanego w 1330 roku przez biskupa Macieja z Gołańczy. Była krótka modlitwa ,a potem opowiedziana historia i pokazane zabytki uroczego kościoła. To do tego Seminarium we Włocławku dnia 28 sierpnia 1917 r. wyjechał Stefan Wyszyński z rodzinnej Zuzeli , gdzie po rozmowie kwalifikacyjnej został przyjęty do Liceum im. Piusa X, które stanowiło właściwie Niższe Seminarium Duchowne we Włocławku. Od 1920r. kontynuował naukę wstępując do Wyższego Seminarium. 3-go sierpnia 1924r. został wyświęcony na kapłana przez ks. bpa Wojciecha Owczarka w Kaplicy Matki Bożej . Włocławek przywitał pielgrzymów jesiennym październikowym słońcem to też spacerkiem wszyscy udali się do usytuowanej blisko Wisły – Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z przewodnikiem zwiedzali wspaniałą budowlę gotycką wznoszoną od 1340r. (poświęcenie kamienia węgielnego) i konsekrowaną w 1411r. Ze znajdujących się wewnątrz zabytków na szczególną uwagę zasługują witraże Józefa Mehoffera z 1360 roku, nagrobek bpa Piotra z Bnina z 1494r., drewniana figura Matki Bożej z początku XV w. oraz obraz Wniebowzięcia NMP, Jana Wielkiego z ok. 1480r. i Wielki Krzyż Tumski, stojący u wejścia do prezbiterium, został ufundowany na początku XVII w. W 1924–1925 Stefan Wyszyński duszpasterzował jako wikary katedry włocławskiej, był prefektem w szkole przy fabryce „Celuloza” oraz redaktorem „Słowa Kujawskiego”– dziennika diecezjalnego.
1931r. – Objął funkcję wikariusza katedry włocławskiej oraz sekretarza Liceum im. Piusa X, jednocześnie wykładał w Seminarium Duchownym we Włocławku, był dyrektorem Diecezjalnych Dzieł Misyjnych.
W pażdziernku 1939r. po wkroczeniu gestapo do Seminarium Duchownego w ostatniej chwili – na polecenie ks. bpa Michała Kozala wyjechał z miasta i uniknął aresztowania przez Niemców.
Kilkugodzinny pobyt we Włocławku jako jeden z etapów szlaku śladami Prymasa zakończono słodkim poczęstunkiem i gorącą herbatą w siedzibie Civitas Christiana przygotowaną przez tutejszych członków . To dla nas i naszej wspólnoty Civitas Christina wielki zaszczyt i powód do dumy ,że mogliśmy pokazać włocławskie miejsca ,które wyniosły Stefana Wyszyńskiego na Prymasa Polski. Przed uczestnikami dalszy etap pielgrzymowania do Rywałdu –miejsca internowania Prymasa , msza św. u stóp Matki Bożej Rywałdzkiej i modlitwa o rychłą beatyfikację sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego.
Ewa Palińska
fot. Ewa Palińska