SZTUKA ZAKLĘTA W NATURZE

Zakończył się kolejny, drugi plener rzeźbiarsko- malarski – „SZTUKA ZAKLĘTA W NATURZE ”. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów wydarzenie to wzbudzało ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców Torunia a szczególnie Osiedla Chrobrego, gdzie był zlokalizowany. Podobnie jak w roku ubiegłym zdumiewała wysokość rusztowań dochodząca do kilkunastu metrów na których pracowali artyści. Dzięki ich pracy możemy mówić o powstałej już alei rzeźb biegnącej wzdłuż Toruńskiej Strugi.

 

To właśnie na tych rusztowaniach można było spotkać Janusza Bogackiego (kustosza pleneru) z Torunia, Janusza Dembowskiego z Gdańska oraz artystę malarza Marka Hoffmanna. Novum tegorocznego pleneru stanowiła grupa rzeźbiarzy reprezentująca twórczość ludową. To dzięki nim : Zbigniewowi Grodzickiemu z Sadłowa k/Rypina, Piotrowi Jankowiakowi z Żar oraz Zygmuntowi Kędzierskiemu oraz jego synowi Bartłomiejowi z Kęsowa (Bory Tucholskie) skwer nad Strugą zdobią eksponaty urokliwej sztuki ludowej zawierające elementy historyczne oraz religijne. Analizą artystyczną zajmą się krytycy sztuki w poplenerowym katalogu. Nie mniej już dziś dzięki kontaktom z mieszkańcami którzy są bezpośrednimi adresatami prac, to oni wyrażali przez cały czas trwania pleneru pozytywną opinię dla działań podejmowanych przez organizatorów pleneru.

Sama inicjatywa nie doczekałaby się realizacji gdyby nie bezpośredni patronat nad imprezą ze strony Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz sponsorów, którymi byli: M.G.B.s.c. w Toruniu, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik” w Toruniu, Toruńskie Wodociągi Sp. z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu, Targi Toruńskie, Biogaz Inwestor Sp. z o. o. w Toruniu, „Trops”S. A. w Toruniu, Andrzej Winter z Torunia i inni.

Zapraszamy do relacji fotograficznej z pleneru, którą przygotował Marcin Maciej Krupa.