Spotkanie Zarządu Oddziału Okręgowego w Toruniu

Na początku listopada odbyło się w Toruniu zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego, którego głównym punktem obrad było uchwalenie terminu i zasad przeprowadzania Walnego Zebrania w związku z upływającą w tym roku czteroletnią kadencją. 

Wobec wymogów statutowych Walne Zebranie zaplanowano na 7 grudnia 2018 r. (piątek). Na miejsce wyborów wyznaczono Ośrodek Szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II w Przysieku. Wybory Walnego Zebrania zostaną połączone z rekolekcjami adwentowymi dla członków Stowarzyszenia, które w dniach 7-8 grudnia poprowadzi Asystent Kościelny Stowarzyszenia w Toruniu – ks. prał. Daniel Adamowicz.

W drugiej części spotkania przedstawiono projekty zrealizowane w II połowie roku. Szczególnego zaangażowania wymagały projekty dotyczące setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na które udało się pozyskać fundusze z instytucji samorządowych m.in. Rypina (29 września), Ślesina (24 października) oraz Torunia (26 września). Ponadto w wyniku współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu, przeprowadzono wykłady w Wąbrzeźnie (3 października), Golubiu-Dobrzyniu (8 października), Inowrocławiu (22 października), a na 15 listopada zaplanowano spotkanie we Włocławku. Sukcesem zakończyła się również okolicznościowa wystawa „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”, której ekspozycję do końca miesiąca można oglądać w Galerii Artus w Centrum Kultury Dwór Artusa, Galerii Muz w Domu Muz oraz Galerii Omega działającej przy Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” w Toruniu. Również dla tego projektu udało się pozyskać wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego oraz z Urzędu Miasta Torunia. Oprócz tego w ramach Galerii Omega im. Marka Hoffmanna, w ostatnim czasie zorganizowano wystawę Walerego Siejtbatałowa „Obrazy malowane ustami” oraz wystawę fotografii Urszuli Sobkowiak „Beskidzkie zamyślenia”. Planowane są również kolejne comiesięczne spotkania formacyjne dotyczące pogłębienia wiedzy w zakresie poznania darów Ducha Świętego i zasad Katolickiej Nauki Społecznej, do których materiały są udostępniane na stronie internetowej. Ustalono również termin koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu toruńskiego barda Jacka Beszczyńskiego (21 listopada) oraz wykładu dot. malarstwa patriotycznego, który poprowadzi prof. Michał Träger (30 listopada).

Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer