Spotkanie z dr Robertem Zadurą w Wąbrzeźnie

26 marca w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się kolejne ze spotkań z dr Robertem Zadurą, poświęconych osobie błogosławionego kapłana ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy oraz diecezji toruńskiej.

Cykl wykładów organizowanych w całym województwie pod nazwą „Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski- cichy święty Harcerz i kapłan za drutami niemieckich obozów koncentracyjnych”, ma na celu przybliżyć sylwetkę osoby, która narażając własne życie nie wahała się nieść pomocy potrzebującym. Okazją do tego jest 20-ta rocznica ogłoszenia beatyfikacji ks. Frelichowskiego oraz przypadająca również w tym roku 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej, która odcisnęła piętno na życiu ks. Frelichowskiego.


Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 r. w Chełmży, w młodości był harcerzem Związku Harcerstwa Polskiego i członkiem Sodaliacji Mariańskiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie pełnił posługę duszpasterską m.in. w Wejherowie i Toruniu. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo 11 września 1939 r. oraz ponownie  18 października 1939, gdy znalazł się wśród około 700 zatrzymanych osób, których osadzono w toruńskim Forcie VII. Następnie był więziony w obozach koncentracyjnych w Stutthofie oraz Sachsenhausen. W połowie grudnia 1940 wszystkich księży z Sachsenhausen wywieziono do obozu w Dachau, które stanowiło główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Władze obozowe nawet nie próbowały z nią walczyć; poprzestały na odizolowaniu zarażonych baraków, ogrodzeniu ich drutem kolczastym i postawieniu straży. Ks. S. W. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami (!) trumnie.

Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Opinię tę potwierdził prowadzony w latach 1964-1995 proces beatyfikacyjny, którego kulminacją było ogłoszenie beatyfikacji ks. Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. podczas nabożeństwa odprawionego na toruńskim lotnisku przez św. Jana Pawła II.

Spotkanie, które poprowadziła Jadwiga Skrzyniecka, uświetnił występ zespołu Galiny Łapko i Jerzego Osińskiego, którzy z tej okazji wykonali szereg pieśni patriotycznych. Wśród uczestników spotkania znaleźli się harcerze z 67 Wąbrzeskiego Szczepu Harcerskiego oraz proboszcz parafii pw. Świętych Kosmy i Damiana w Okoninie – ks. kan. Marek Jerzy Wysiecki, będący również katechetą w Szkole Podstawowej w Nicwałdzie, której patronem jest bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski.

Współorganizatorami spotkania w Wąbrzeźnie było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z przewodniczącym Zarządu O/O w Toruniu Piotrem Hoffmannem oraz Wąbrzeski Dom Kultury, który reprezentowała dyrektor instytucji Gizela Pijar.

Szymon Szczęsny (fot.)

POZOSTAŁE RELACJE I INFORMACJE O WYDARZENIU:

http://kulturawzasiegu.pl/

http://www.wabrzezno.com/

https://wabrzezno.informator-lokalny.pl/