Spotkanie Opłatkowe we Włocławku

„Biały mały opłatek niesie przesłanie,

niech świat się lepszym stanie.”

Ostatni tydzień Adwentu to czas spotkań przedwigilijnych . Towarzyszy im szczególny klimat, serdeczna atmosfera, zapach choinki i kolęda. W tym radosnym nastroju wyczekujemy Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku 2017. Święta, ale także okres przedświąteczny to każdego roku  czas oczekiwania na miłosierdzie ,wzajemne zrozumienie i zwyczajna bliskość z drugim człowiekiem. Właśnie temu służą takie spotkania przy wigilijnym stole. Taką wieloletnią tradycję organizowania agapy ma  Włocławski Oddział  „Civitas Christiana”, a celem tych  spotkań to otwarcie oczu – nie jestem sam w Kościele!  Obok mnie są inni. To  piękna miłość, którą Duch Święty rozlewa w naszych sercach. Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się 17 grudnia w pięknie udekorowanej, oświetlonej świecami naszej siedziby – symbolem światła betlejemskiego.

Wigilijnemu spotkaniu towarzyszyły serdeczne życzenia na czas Bożego Narodzenia, abyśmy mogli w ten najpiękniejszy wieczór, razem w skupieniu i pokoju, przeżyć Tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Przewodnicząca naszego Oddziału Cecylia Pejas powitała serdecznie  naszego byłego  asystenta o. Hieronima Tarłowskiego , który przyjechał  na zaproszenie naszego Oddziału , by z nami uczestniczyć w opłatku wigilijnym. A obecnie jest powołany i przeniesiony do Klasztoru i Parafii o. franciszkanów Reformatów Św. Antoniego Padewskiego      w Warszawie. Pełni również funkcję asystenta Świeckiego Zakonu Franciszkańskiego.

W zastępstwie naszego asystenta kościelnego obecny był  ks. Szymon Lewandowski – wikariusz Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Swoją obecnością zaszczycił nas również Dyrektor Oddziału Okręgowego w Toruniu p. Piotr Hoffmann. Według tradycji na stole wigilijnym pojawił się opłatek i odczytana została przez Józefa Kotrysiaka Ewangelia wg św. Łukasza – „Dzisiaj  narodził się nam Zbawiciel”  i przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń. O. Hieronim jak każdego roku skierował do nas swoje życzenia. Byśmy jako  wierzący chrześcijanie pragnęli ten czas przeżyć z Bogiem i pod Jego opieką.

Przed nami nowy rok duszpasterski. Zgodnie z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce przebiegał on będzie pod hasłem „Idźcie i głoście”. Są to słowa samego Pana Jezusa wypowiedziane do Apostołów, których posyłał do całego świata ze światłem swojej Ewangelii i z mocą swoich sakramentów. A z okazji Nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia niech stanie się dla nas  refleksją nad misyjnym zadaniem każdego członka i sympatyka „Civitas Christiana”. Mottem naszych wzajemnych życzeń były słowa

„Boże Narodzenie to czas miłości, radości i pojednania”
 to świadectwo naszych  głębokich ludzkich pragnień oraz potrzeby bycia z Bogiem i z drugim człowiekiem. W atmosferze radości z Narodzenia Bożej Dzieciny, pokoju i serdeczności, przy zapalonych świecach  na adwentowym wieńcu jako znaku upływu czasu i zielonych świerkowych stroikach świątecznych jako nieodłącznego symbolu Bożego Narodzenia  wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy.

Swoje 50-lecie wstąpienia do zakonu obchodziła również zaproszona na spotkanie s. Agnieszka Jabłonowska ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku. Życzyłyśmy czcigodnej jubilatce potrzebnych wielu łask Bożych i hojnego błogosławieństwa. Niech nowo narodzone Dzieciątko Jezus niesie zdrowie i radość i dobrą nowinę na każdy dzień.

Na stole wigilijnym zastawione tradycyjnie  potrawy zachęcały nas do wymiany poglądów o minionym czasie i nadziejach związanych z Nowym Rokiem 2017, by w nas nie zgasła wiara w Bożą opatrzność i nadzieja na lepsze jutro. Życzenia skierował także do nas Dyrektor Oddziału Okręgowego w Toruniu p. Piotr Hoffmann mówiąc,  abyśmy te święta spędzili w ciepłej rodzinnej atmosferze               w zgodzie ze światem i z sobą samym, bo pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku. Podziękował za dotychczasową owocną pracę naszej wspólnoty. A przełamanie się opłatkiem było osobistym duchowym przeżyciem podczas wspólnej wigilijnej kolacji.

 

Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia, rozjaśniona światłem wewnętrznym…”

Brat Roger

 

Ewa Palińska