Różne bywają wigilijne uczty:
Obfite, radosne, ubogie, samotne…
Najważniejsze, aby serce do Betlejem odnalazło drogę.
By ta jedna noc odmieniła cały świat.
15 grudnia 2012 roku, sobota, godzina 16:00 dla członków i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oddział we Włocławku, to dzień spotkania opłatkowego. Dla każdego z nas to nasze osobiste Betlejem i wspólne świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa. W Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei u oo. Franciszkanów asystent kościelny włocławskiego Oddziału „Civitas Christiana”, o. Hieronim Tarłowski, odprawił uroczystą Mszę świętą. W homilii nawiązał do proroka izraelskiego, Eliasza, który szerzył kult Jahwe, piętnował upadek obyczajów, utratę wiary
i głosił nadejście czasów Mesjasza. Taką samą rolę odegrał św. Jan Chrzciciel, który wzywał lud do nawrócenia, udzielał chrztu pokuty i przygotowywał ludzkie serca na przychodzącego Chrystusa. Po Mszy św. na zaproszenie przewodniczącej oddziału, p. Cecylii Pejas, jasełka pt. „Wieczór Wigilijny na Kujawach’’ przedstawiła młodzież z Gimnazjum nr 9 we Włocławku pod kierunkiem polonistki mgr Elżbiety Krauze, oraz zespół wokalno – taneczny ” Echo Kujaw’’. W bożonarodzeniowej scenerii i atmosferze nadchodzących świąt usłyszeliśmy popularne tradycyjne kolędy przeplatane recytowanymi wigilijnymi wierszami oraz pastorałki . Występ wzbudził zachwyt, potęgując nastrój zbliżającej się wigilijnej wieczerzy . Po wspólnym kolędowaniu wszyscy członkowie i sympatycy udali się do siedziby „Civitas Christiana” na agapę, czyli ucztę miłości. Według tradycji na stole wigilijnym pojawił się opłatek i odczytana została przez Kazimierza Sądowskiego Ewangelia wg św. Łukasza – „Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel”. Potem przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń. Pani Cecylia Pejas, gospodyni spotkania, zaprosiła wszystkich gości do bogato zastawionego potrawami wigilijnymi stołu. W atmosferze radości z Narodzenia Bożej Dzieciny, pokoju i serdeczności, przy zapalonych świecach i przystrojonej kolorowymi bombkami choince, wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Na zakończenie Ojciec Hieronim złożył życzenia i udzielił nam Bożego Błogosławieństwa, a my dziękując za spotkanie zadedykowaliśmy słowa kolędy:
Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich.
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski..
Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Ewa Palińska

.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)