Profesor Józef Szaniawski w Bydgoszczy, Wystawa Smoleńska –Prawda i Pamięć

Oddział  Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”  w Bydgoszczy od lat organizuje, współorganizuje czy też wspiera  różne inicjatywy o charakterze historycznym i patriotycznym. Od kilku miesięcy Oddział ma nową, większą i wygodniejszą siedzibę w Domu Katechetycznym św. Józefa przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa a naszym asystentem, również dla Oddziału w Ślesinie został jej proboszcz, ks. dr prałat Roman Kneblewski, znany i gorący patriota, organizator i pomysłodawca wielu przedsięwzięć, przypominających ważne wydarzenia z historii Polski i bohaterów narodowych, kochających Polskę. Coraz większą popularnością cieszą się też Dni Sarmacji, organizowane na terenie parafii w połowie września.

Wielu bydgoszczan, w tym członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyło  w obchodach 400-lecia Hołdu Ruskiego, które zorganizował ks. Roman Kneblewski. Z okien naszej siedziby został wywieszony olbrzymi baner „29 X 1611 – HOŁD RUSKI – 29 X 2011”.

Od marca 2011 r. w każdy pierwszy piątek miesiąca ksiądz proboszcz sprawuje Mszę św. w intencjach Ojczyzny, Narodu i Kościoła w Polsce  a homilię głosi w ramach Szkoły Modlitwy. Po Mszy św. można wysłuchać prelekcji, wykładu czy koncertu. Od października 2011 członkowie Oddziału w Bydgoszczy oraz w Ślesinie uczestniczą w tych pierwszopiatkowych wydarzeniach, tym bardziej, że Katolickie  Stowarzyszenie  „Civitas Christiana” w całej Polsce zobowiązało się  do modlitwy w intencji Ojczyzny.

W  pierwszy piątek stycznia 2012, który przypadał w Święto Trzech Króli  nasze Stowarzyszenie  zorganizowało wspólnie z ks. Asystentem w świątyni koncert kolęd w wykonaniu znanego toruńskiego śpiewaka, Jacka Beszczyńskiego. Świątynia była wypełniona po brzegi, artysta bisował.

Inny charakter miało spotkanie po pierwszopiątkowej Mszy św. w dniu 2 marca, kiedy to także wspólnie z ks. proboszczem nasze Stowarzyszenie zaprosiło prof. Józefa Szaniawskiego, znanego historyka, publicystę, nauczyciela akademickiego i sowietologa. Również i tego dnia świątynia zarówno podczas Mszy św., jak i  wykładu była wypełniona po brzegi  a  książka profesora, pt. „ Imperium zła – Rosja przeciw Polsce i Europie” cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wielu  nabywców  otrzymało od profesora autograf.

Nasze Stowarzyszenie, kolejny raz będzie współorganizowało spotkanie z innym historykiem w pierwszy piątek maja, kiedy to wystąpi poseł  Zbigniew Girzyński, przedstawiając zapomnianych bohaterów, walczących o wolność Polski.

Z obecnością prof. Szaniawskiego w jakimś sensie łączyła się „Wystawa Smoleńska. Prawda i Pamięć”, która od połowy lutego gościła w Bydgoszczy, trafiając do bydgoskich parafii. Kilka dni przed przyjazdem prof. Szaniawskiego Wystawa dotarła do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Należy tu przypomnieć, że była ona wystawiona w parlamencie europejskim, gdzie została ocenzurowana, tzn. większość podpisów została zaklejona czarną taśmą. Z tak pozaklejanymi podpisami, wraz z ponownie naklejonym tekstem w taki sposób, aby to ocenzurowanie było widoczne trafiła do Bydgoszczy. Bez wahania bydgoski Oddział zgodził się udostępnić swoją siedzibę na potrzeby Wystawy, gdzie zostało wyeksponowanych  15   wielkoformatowych fotogramów obrazujących wydarzenia, związane ze smoleńską tragedią z 10 kwietnia 2010 r. Wystawę, eksponowaną także w sąsiednim pomieszczeniu oglądali nie tylko parafianie, ale także zainteresowani z innych części Bydgoszczy, również spoza miasta. Członkowie Stowarzyszenia przez blisko tydzień pełnili dyżury przy Wystawie, zachęcali do wpisów do Księgi Pamiątkowej, tłumaczyli jej ocenzurowanie  i  przy okazji promowali nasze Stowarzyszenie.

Hanna Marchlik

 

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ