Pielgrzymka i sympozjum „Stąd nasz ród” w Gnieźnie

U stóp św. Wojciecha

16 kwietnia 2010 członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przybyli do Gniezna na XVII pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha, a także by wziąć udział w XXVI Sympozjum pod hasłem „Stąd nasz Ród”. Organizatorem pielgrzymki było Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”, a także stowarzyszeniowy Zespół ds Młodzieży. Patronat nad spotkaniem sprawował metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński, prymas Polski.

Zjazd rozpoczął się Mszą św pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Witając zebranych gości Prymas Polski wyraził swój ból z powodu tragedii narodowej jaka wydarzyła się pod Smoleńskiem: „ Spotykamy się w momencie szczególnym, w okresie żałoby narodowej, którą wszyscy głęboko przezywamy”. Arcybiskup w homilii poruszył temat ludzkiej kultury: „Nie może się ona ograniczać jedynie do świata materialnego, bo takie działanie prowadzi do degradacji” – zaznaczył. Nawiązanie odnosiło się do hasła pielgrzymki, które brzmiało „Człowiek twórcą, celem i sensem kultury” W Eucharystii uczestniczył m in Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „ Civitas Christiana”, a także członkowie i prezesi oddziałów terenowych z całej Polski. Podczas Eucharystii przekazano Różaniec Jasnogórski na ręce przedstawicieli Oddziału Okręgowego z Poznania.

Następnie w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie odbyło się sympozjum „Stąd Nasz Ród”. Obrady otworzył wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Karol Irmler W obradach uczestniczył rektor WSD ks. dr Wojciech Rzeszowski Prelegentami byli: ks. dr Andrzej Jędrzejewski z fili Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, ks. prof. Jerzy Lewandowski z UKSW w Warszawiekrajowy asystent kościelny „Civitas Christiana” i Tomasz Nakielski, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego w Olsztynie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Ks. prof. Jerzy Lewandowski zaprezentował temat: „Rozważania nad kulturą ojczystą Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Zaznaczył on, iż „dziedzictwo kulturowe jest przełomem miedzy przeszłością, teraźniejszością a przyszłością”. Podkreślił również ogromną rolę, jaką odegrali wielcy poeci tacy jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz oraz Ignacy Kraszewski w kulturze Polski. Ksiądz profesor przytoczył myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego, które wymownie odnoszą się do dorobku polskiej kultury: „Jesteśmy narodem młodym o kulturze starej i znaczącej”. Prelegent zwrócił uwagę na istotny problem w obecnych czasach, mianowicie odchodzenie narodu od wartości chrześcijańskich: „Jest to poważny kryzys zarówno dla narodu, jaki dla Kościoła”. Przywołał też inne słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Musimy mieć ambicję, ponieważ nie jesteśmy narodem śmieci. Naród wnosi do kościoła skarby swojej ojczyzny, zaś kościół korzysta z bogactwa narodu”.

Drugi referat „Humanizm chrześcijański w służbie rozwoju integralnego – społeczne przesłanie encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate” wygłosił ks. dr Andrzej Jędrzejewski. Położył on nacisk na humanizm i jego aspekt chrześcijański: „Humanizm bez Boga jest humanizmem nieludzkim i otwiera drogę do cywilizacji śmierci”. Prelegent zaznaczył, że dzisiejsze ataki na Kościół są spowodowane jego mocą, wszystkie dyskusje i sprzeciwy pod jego adresem świadczą o ogromnym wpływie, dorobku i znaczeniu Kościoła w życiu społecznym. Dodał również, że „gdyby Kościół nie był tak znaczącą instytucją, ataków by nie było i nie wywoływałby tak wiele kontrowersji, głównie ze strony lewicowych i laickich środowisk”.

Kolejny prelegent Tomasz Nakielski omówił katolicką naukę społeczna, jako narzędzie ewangelizacji kultury – na przykładzie działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w obszarze kultury. Zdefiniował istotę dyscypliny naukowej, która „nie jest ani doktryną, ani ideologią” – podkreślił. Zaznaczył, że: „misją KNS-u jest ewangelizacja i jeżeli chcemy go aplikować w życie społeczne, musimy pamiętać o jego ewangelicznym aspekcie”. Dodał, iż „nieznajomość katolickiej nauki społecznej nie wystarczy, do tego, by posiadać silną formacje chrześcijańską Bez formacji społecznej, którą zaszczepiają m. in. stowarzyszenia katolickie takie jak „Civitas Christiana” formacja chrześcijańska jest niemożliwa”.

Po zamknięciu sympozjum uczestnicy przeszli pod pomnik Bolesława Chrobrego, by wspólnie pomodlić się za ofiary tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem. Planowany drugi dzień pielgrzymki został odwołany z powodu żałoby narodowej.

ZOBACZ GALERIĘ…