Pamiętamy Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Civitas Christiana we Włocławku

Listopad kojarzy nam się ze świętem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym, z pamięcią o tych, którzy „poprzedzili nas do wieczności”. Spotkaliśmy się w siedzibie Civitas Christiana dlatego, aby pobyć przez chwilę w zadumie nad przemijaniem oraz z tymi, których już z nami nie ma. Naszym zmarłym bliskim i członkom Civitas Christiana poświęciliśmy głównie ten Zaduszkowy wieczór w blasku strof poezji naszej poetki członkini Civitas Christiana Bogusławy Szatkowskiej z zawodu i powołania lekarzem. Osobę wrażliwą na piękno świata ,przyrody ,a szczególnie znawczynią   ludzkiej duszy .

Jej poezja jest bardzo głęboka, uduchowiona i zakotwiczona w Bogu. Jej zaduszkowe wiersze ”Przejście do ojczyzny niebieskiej „Wędrówka przez ziemię „ ” Szybko mijają lata „ wprowadziły nas w nastrój refleksji, zadumy nad mijającym czasem i nieodwracalnymi wyrokami losu, które pomagają „zatrzymać się” na chwilę w pogoni codziennych obowiązków i zastanowić się nad sensem istnienia, dotrzeć w głąb własnych, skrywanych myśli, przeżyć chwile skupienia i skierować myśli ku nieobecnym bliskim i tym, których nie znamy .” Szepczemy modlitwy ,o radę pytamy, miłe i ważne jest to spotkanie . W sercu nieśmiałą nadzieję chowamy ,że kiedyś się wszyscy tam spotkamy ,kiedyś to się stanie . Doświadczamy bliskości tych co już odeszli . Brakuje nam ich uśmiechu ,dotyku i słowa . Trudno nam się pogodzić na to ,że to już czas przeszły . Tęsknimy do nich ,pragniemy ich obecności – od nowa .” Jednocześnie uświadomiliśmy sobie, że największy hołd naszym bliskim zmarłym możemy złożyć żyjąc pełnią życia. Chłonąc życie dzień po dniu, także dla Nich. A szczególnie nie zaniedbując tych, którzy żyją wśród . Bo jak napisał ks. Jan Twardowski:

„Spieszmy sie kochać ludzi, tak szybko odchodzą”

Z refleksją  wysłuchaliśmy wierszy przeplatając je pięknymi pieśniami , a wszystko to w blasku świec i przy filiżance herbaty, które zapewniły niepowtarzalny klimat. Tak szybko mijają lata . Nadszedł kolejny Zaduszny Dzień . Wszyscy ludzie z całego świata odwiedzają groby bliskich ,aby spotkać ich cień .

Ewa Palińska

fot. Ewa Palińska