Otwarcie Dyskusyjnego Klubu Filmowego

W Toruniu, w dniach 7-8 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbył się pokaz filmów pani Aliny Czerniakowskiej „Zwycięstwo” oraz „jeszcze się Polska o nas upomni”. Organizatorem wydarzenia był toruński oddział  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej.

Na zaproszenie organizatorów komentarz do filmu wygłosił dr Maciej Wojtacki (WSKSiM) oraz prof. Wojciech Polak (UMK). Uczestnikami projekcji byli na ogół ludzie młodzi: uczniowie toruńskich szkół średnich, studenci WSKSiM i UMK, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i ONRu, oraz działacze innych stowarzyszeń. Nie zabrakło jednak i osób starszych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza obecność syna polskiego żołnierza, zesłanego na Syberię.  

Wspomniany pokaz filmów otwiera jednocześnie działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy toruńskim Civitas Christiana.

Film „Zwycięstwo” prezentuje sytuację w Polsce po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej w roku 1944. Pokazane są metody walki aparatu bezpieczeństwa z osobami niegodzącymi się na  nowy porządek polityczny: fizyczna eksterminacja, aresztowania, pomówienia, odbieranie czci.
Z komentarzem do filmu wystąpił dr Maciej Wojtacki, który zaczął swoje wystąpienie od naszkicowania zebranym sytuacji międzynarodowej pod koniec 1945 roku. Następne kilka słów poświęcił na omówieniu motywacji Polaków, którzy otwarcie walczyli z nową komunistyczną władzą, oraz wskazał na dysproporcje siły obu stron. Głównym problemem poruszonym przez referenta była kwestia realizmu w działaniach „Żołnierzy Wyklętych”

Drugi film: „Jeszcze się Polska o nas upomni” w dużo większym stopniu poruszał problematykę „Żołnierzy Wyklętych”. Przedstawiono w nim sylwetki kilkunastu żołnierzy drugiej  konspiracji. Opowiedziano o ich dokonaniach, zasługach i o represjach, które czekały na nich z rąk nowej władzy.
Tym razem swoimi refleksjami podzielił się z nami prof. Wojciech Polak. Mówił on o tym jak ważne jest przywracanie właściwej pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” . Zaznaczał, że termin ten nie odnosi się tylko do ludźmi walczących z karabinem w ręku, ale także do cywili działających na innych płaszczyznach.

 


Zapraszamy do obejrzenia komentarza prof. Wojciecha Polaka.

{youtube}RoYyNmDbkV0{/youtube}

 


Podziel się ze znajomymi…

{loadposition social}