W dniach od 22 do 23 lutego 2013 roku we Włocławku odbyła się inauguracyjna sesja Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej pod przewodnictwem Piotra Hoffmanna, Dyrektora okręgu toruńskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W spotkaniu uczestniczyli przewodniczący oddziałów oraz oddelegowani członkowie z Torunia, Ślesina oraz Rypina i Włocławka. Kalendarium życia Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego pokazuje 29 lat związków z włocławską diecezją. W maju br. na Jasnej Górze odbędzie się uroczystość ogłoszenia Prymasa Tysiąclecia patronem naszego stowarzyszenia. Sesja rozpoczęła się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei adoracją Najświętszego Sakramentu. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, podczas której medytowaliśmy nad grzechem współczesnego świata, jakim jest tzw. aborcja, czyli zabijanie dzieci nienarodzonych. Przewodnicząca oddziału włocławskiego, Cecylia Pejas, przywitała wszystkich słuchaczy w siedzibie Civitas Christiana, następnie asystent kościelny o. Hieronim Tarłowski wygłosił wykład pt. „ Włocławskie drogi Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1917-1946 w cieniu włocławskiej Katedry”. Na zaproszenie Dyrektora Piotra Hoffmana gościł na naszej sesji prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski – Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współautor publikacji „ Ksiądz Biskup Czesław Kaczmarek w Rywałdzie Królewskim”. Profesor przedstawił postać Niezłomnego Biskupa diecezji kieleckiej, więzionego i torturowanego przez komunistów, pośmiertnie odznaczonego przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski . Piątkową sesję zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
Drugi dzień rozpoczęliśmy pogłębioną lekturą tekstów biblijnych metodą lectio divina na przykładzie sobotniej Ewangelii wg św. Łukasza. Przedstawił ją Miłosz Puchalski z Oddziału Okręgowego w Toruniu. Zachęcał nas, abyśmy osobiście doświadczali głębi i piękna modlitwy, na co dzień żyli Biblią, żywym Słowem .Lectio divina to sztuka czytania i umiejętnego otwieranie się na słowo Boże. Zawiera, obok czytania, szukanie sensu, medytację, kontemplację oraz zachowanie słowa w sercu i jego realizację w życiu.
Najważniejszym wydarzeniem w czasie tej sesji była Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Gębickiego i asystenta kościelnego o. Hieronima Tarłowskiego, sprawowana w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei.
W wygłoszonej homilii o. Hieronim nawiązał do życia i dzieła Wielkiego Prymasa Tysiąclecia; przywołując czytany dziś tekst Ewangelii „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych”. Kaznodzieja zachęcał też, abyśmy w okresie Wielkiego Postu doskonalili się w pracy nad własnymi uczuciami i dojrzewali do zmartwychwstania, słuchając słowa Bożego i praktykując go w codziennym życiu . Po Mszy świętej i przerwie na poczęstunek wysłuchaliśmy wykładu „Powstanie Styczniowe – manifestacją woli odzyskania niepodległości”, z którym zapoznał nas pasjonat tego zagadnienia, Wojciech Kowalski z Torunia, uczestnik Społecznego Komitetu Obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Prelegent omówił całą genezę przyczyn, klęski i porażki powstania styczniowego w 1863r. Warto zaznaczyć, że zaangażowanie wykładowcy w promocję historii Powstania jest zobowiązaniem wobec członka rodziny, kapucyna o. Wacława Nowakowskiego, potomka powstańca styczniowego, Sybiraka a także historyka zesłańczych losów katolickiego duchowieństwa.
Na zakończenie sesji Piotr Hoffman przedstawił misję i zadania Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wskazał na ich stałą aktualność w odniesieniu do bieżących wydarzeń i wyzwań współczesnego świata . Program włocławskiej sesji Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej poprzez wykłady i modlitwę przygotuje liderów naszego Stowarzyszenia do pełnienia służby Narodowi w duchu nauczania kościoła katolickiego, pomaga w budowaniu „Civitas Christiana” i kreowaniu rzeczywistości chrześcijańskiej w każdej sferze ludzkiego życia .
Ewa Palińska