Oazy polskosci

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Rypinie zaprosiło w dniu 31 sierpnia br. członków i sympatyków na pielgrzymko – wycieczkę  do „ oazy polskości” a jednocześnie „serca Kaszub” – Szymbarku. Ta niewielka miejscowość objęta patronatem  Centrum Edukacji i Promocji Regionu przyciąga co roku tysiące turystów z Polski i świata.

Tutaj odbywają się m.in. Światowe Zjazdy Sybiraków (we wrześniu),obchody rocznicy śmierci Porucznika Józefa Dambka, Ogólnopolski Zjazd Mikołajów, konferencje popularno- naukowe. Nasz  pobyt w Szymbarku rozpoczęliśmy Mszą św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Dawida  w drewnianym kościółku pw. Rafała Kalinowskiego pełnym zbiorów sztuki sakralnej, pamiątek z miejsc świętych z Polski,Watykanu i Ziemi Świętej.  Modliliśmy  się za Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w  Roku Wiary, zapewniając oprawę Eucharystii.

Umocnieni duchowo jeszcze spotkaniem z tamtejszym Duszpasterzem, pełni zapału na przygodę w słonecznej pogodzie, mając przewodnika – pasjonata kultury kaszubskiej, przeżyliśmy nalot bombowy w replice bunkru T.O.W. Gryf Pomorski, atmosferę grozy w Domu Sybiraka w  zrekonstruowanym sowieckim łagrze, zwiedziliśmy Dom Powstańca Polskiego w Adampolu (z Turcji), starą chatę kaszubską. Nie obyło się też bez obejrzenia największego koncertującego fortepianu świata, deski Noblisty, domu…..do góry nogami.

Pobyt w Szymbarku zakończyliśmy smacznym obiadem i tradycyjnym poczęstunkiem tabaką. W niedzielą 6 października br. o godz. 13:00 w  Parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie Koleżanki i Koledzy wraz z rodzinami, wyrazili swoje dziękczynienie za miłość Boga, utwierdzenie w wierze i miłość w Roku Wiary, także z okazji Synodu Diecezji Płockiej. Mszę św. odprawił ks. dziekan prałat Marek Smogorzewski. Oprawę Wieczerzy Pańskiej przygotowali członkowie Stowarzyszenia a tuż przed Mszą św. po wypominkach prezentację pracy Oddziału w Rypinie przedstawiła przewodnicząca Zenobia Rogowska, jako świadectwo wyznaczonych wartości katolickich, służby Kościołowi, ludziom, naszym parafiom.