O Zofii Kossak-Szczuckiej w Kujawsko-Pomorskim

Od 20 do 22 czerwca w trzech oddziałach: Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku odbyły się spotkania z udziałem członków Stowarzyszenia dotyczące życia i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej.

Inspiracją dla tego swoistego „maratonu” z pisarką była przypadająca w tym roku 50-ta rocznica śmierci. W świat powieści i życia autorki m.in. „Pożogi”, „Troi Północy” czy „Krzyżowców” wprowadził historyk Tomasz Wiśniewski. W swoim wystąpieniu pt. „Zofia Kossak-Szczucka – pisarka i bohaterka” przedstawił jej czynny udział w powstaniu przedwojennej organizacji społeczno–katolickiej „Front Odrodzenia Polski”, a w czasie wojny „Rady Pomocy Żydom”, znanej pod nazwą „Żegota”. Po wojnie, to właśnie za pomoc Żydom, uhonorowana została przez żydowski Instytut  „Yad Vashem” medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Nie zabrakło odniesień do twórczości pisarki, połączonych z analizą motywów patriotycznych i chrześcijańskich, które miały ogromny wpływ na kształtowanie świadomości społeczeństwa w burzliwych latach XX wieku.

Po spotkaniu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej Instytutu Wydawniczego PAX.

Szymon Szczęsny (fot. Piotr Hoffmann, Hanna Marchlik, Damian Fajfer)