O odzyskaniu suwerenności przez Polskę w Toruniu

26 stycznia oddział Stowarzyszenia w Toruniu zorganizował pierwszy z cyklu wykładów dotyczących 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wykład „Toruńskie aspekty w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości”, który wygłosił mgr Tomasz Wiśniewski, doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzący obecnie badania z ramienia Państwowej Akademii Nauk, zgromadził członków i sympatyków Stowarzyszenia zainteresowanych tematyką niepodległościową. W części pierwszej swojego wystąpienia prelegent przedstawił zarys sytuacji geopolitycznej panującej w Europie na początku XX w., która doprowadziła do wybuchu I wojny światowej, a w konsekwencji do powstania wolnej Polski. Nie zabrakło przy tym przedstawienia sylwetek najważniejszych polityków tego czasu – Piłsudskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego, Paderewskiego, czy kard. Aleksandra Kakowskiego. W drugiej części historyk skupił się na historii lokalnej Torunia i wydarzeniach rozgrywających się 100 lat temu na terenie miasta, wśród których nie mogło zabraknąć wizyty gen. Józefa Hallera. Całość wystąpienia zostało wzbogacone o prezentację multimedialną oraz przeróżne ciekawostki, nie zabrakło przy tym porównań do sytuacji panującej w sąsiedniej Bydgoszczy.

W ramach projektu Oddziału Okręgowego planowana jest organizacja całego cyklu spotkań skierowanych zarówno do członków, jak i sympatyków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w  miejscowościach, w których funkcjonują Oddziały Stowarzyszenia, bądź grupy jego sympatyków. W swojej koncepcji mają one  przedstawiać w sposób przystępy zagadnienia związane z kształtowaniem się polskiej państwowości po 123 latach zaborów. Jednak oprócz przekrojowej historii Polski wykłady są wzbogacone o prezentację multimedialną i dotyczą również losów regionów i miejscowości, które są włączone do projektu.

Włączając się w ogólnopaństwowe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Oddział w Toruniu realizuje równocześnie założenia uchwały programowej Stowarzyszenia z września 2017 r. W szerokiej ofercie zaplanowanej w tym roku, oprócz wspomnianych wykładów, znajduje się również ogólnopolska konferencja patriotyczno-historyczna oraz planowana na drugą połowę roku, wielka wystawa „100 obrazów na stulecie Niepodległości”.

Jesteśmy przy tym bardzo otwarci na poszerzenie naszej działalności i jeśli w Państwa miejscowości zaistniałaby chęć organizacji podobnego wykładu, zapraszamy do współpracy!

Kontakt – Szymon Szczęsny, tel: 693 922 371

Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer