Noworocznie w Bydgoszczy

W czwartek, 9 stycznia 2020 r. bydgoski Oddział Stowarzyszenia przeżywał kolejne spotkanie opłatkowe, którego program przewidywał podobnie, jak w latach ubiegłych wspólny śpiew kolęd, składanie życzeń, również noworocznych, łamanie się opłatkiem, słodki poczęstunek.

Dodatkowo, od 4. lat przedstawiana  jest multimedialna prezentacja przygotowana przez jedną z członkiń.  Tegoroczna  prezentacja umożliwiła śpiew kolęd w ciekawych aranżacjach, w tym krótką relację z bydgoskiego występu podhalańskiego zespołu ZOSPA. Podhalańskie kolędy są wyjątkowo chętnie śpiewane i tak było tym razem. Zademonstrowano też relację    z 37. już  pokonkursowej wystawy tradycyjnych szopek krakowskich z grudnia 2019 r. Wreszcie  pokazano krótki filmik-relację z grudniowego  „Żywego Betlejem” w Andaluzji, zatytułowany „Betlejem nad Atlantykiem”,  gdzie jeszcze przed Świętami setki mieszkańców niewielkiej miejscowości Medina Sidonia przebiera się za mieszkańców Betlejem ze Świętą Rodziną w roli głównej i odgrywa sceny sprzed ponad 2000 lat. Takie inscenizacje odbywają się w wielu andaluzyjskich miejscowościach i jest zwyczaj wzajemnego odwiedzania oraz odwiedziny  nawet z odległych regionów.

Spotkanie zgromadziło nie tylko członków Oddziału, ale i wielu sympatyków, w tym osoby związane  z  Klubem „Społeczeństwo”, radnych bydgoskich i wojewódzkich oraz przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich z Bydgoszczy. Gośćmi specjalnymi byli: ks. Krzysztof Buchholz  oraz  pan Piotr Hoffmann, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Toruniu.

txt i fot: Hanna Marchlik