Młodzież ponadgimnazjalna pochwaliła się wiedzą z Biblii

W auli Wyższego Seminarium Duchownego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  16.04.2013 r. odbył się etap diecezjalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 64 uczestników wyłonionych w eliminacjach, które odbyły się w 26 szkołach diecezji włocławskiej.  Jury przewodniczył  ks. dr Marek Raszewski – biblista. W Komisji zasiedli również o. Hieronim Tarłowski – asystent kościelny oddziału włocławskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, Cecylia Pejas i Katarzyna Kluzik. Uczestnikom OKWB pobłogosławił ks. bp. Wiesław Mering pasterz diecezji. W swoim krótkim słowie wyraził uznanie za udział i trud w przygotowanie się do Konkursu i życzył aby przyniósł on dobre owoce. Diecezjalny etap konkursu odbywał się w Tygodniu Biblijnym.

XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła” i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 – 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem – najnowszy przekład z języków oryginalnych.

Na zwycięzców etapu ogólnopolskiego czekają indeksy na teologię, historię, filozofię, kulturoznawstwo, historię sztuki, nauka o rodzinie lub italianistykę z elementami chrześcijaństwa.

Do finału w Niepokalanowie w dn. 3 – 4 czerwca 2013. zakwalifikowali się:

1. Tomasz Janiak – I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki – Turek
1. Sochacki Mateusz – Liceum Ogólnokształcące – Koło
3. Maciej Oborski – Zespół Szkół Katolickich im. Jana Długosza – Włocławek

Jedną z nagród w etapach diecezjalnych, dla 3 najlepszych uczestników, zakwalifikowanych do finału, jest bezpłatny udział w VI Częstochowskim Spotkaniu Młodych z Biblią. Odbędzie się ono na Jasnej Górze i w Świętej Puszczy k/ Częstochowy, w dn. 14-15 maja 2013r. Spotkanie ma charakter formacyjno – warsztatowy i przygotowuje do udziału w finale Konkursu.

Pozostałe miejsca zajęli:

Martyna Frońda – II Liceum im. K.K. Baczyńskiego – Konin

Natalia Ostrowska – LMK – Włocławek

Marta Stolarek –  III LO –  Konin

Weronika Nijakowska – III LO – Konin

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy  a siódemka laureatów  nagrody książkowe. Nie był to zwykły konkurs a prawdziwe Święto Biblii.

Zobacz relację przygotowaną przez Włocławski Portal Internetowy – www.q4.pl