„Między Rzymem, a Iranem” – spotkanie autorskie z historykiem Tomaszem Sińczakiem

17 kwietnia w sali klubowej Stowarzyszenia w Toruniu odbyło się spotkanie autorskie z historykiem związanym z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu – Tomaszem Sińczakiem, który promował swoją najnowszą książkę pt. „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226-363”.

Spotkanie, na którym autor w sposób niezwykle przystępny przedstawił sytuację panującą pomiędzy dwiema potęgami ówczesnego świata na Bliskim Wschodzie przyciągnęło grono osób zainteresowanych czasami starożytności. Pomimo tytułu pracy wskazującego na jej militarny charakter, prelegent przedstawił całą gamę wydarzeń związanych z rozwojem chrześcijaństwa i wpływem tej religii na sytuację we wschodnich krańcach Imperium Rzymskiego. Wśród nich trzeba wymienić m.in. ogłoszenie przełomowego edyktu mediolańskiego w 313 r. przez cesarza Konstantyna Wielkiego, który gwarantował wolność wyznania, czy przyjęcie chrztu przez Armenię (301 r.), który miał pomóc w zachowaniu odrębności od państwa Sasanidów. Dodatkowo omówione zostały prace kilku autorów chrześcijańskich, które stanowią bezcenny zasób źródłowy dla historyków zajmujących się tym tematem. W toku dyskusji padły pytania o wpływie Słowian na omawiane wydarzenia, powody takim obszarem zainteresowań oraz dobór warsztatu badawczego.

Tomasz Sińczak jest obecnie doktorantem na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończył kierunki historii i historii sztuki. Swoją pracę doktorską pt. “Iberia i Lazyka między Cesarstwem Rzymskim a Iranem Sasanidów w VI wieku po Chrystusie” przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. Szymona Olszańca, prof. UMK z Zakładu Historii Starożytnej. Specjalizuje się w historii politycznej i historii kultury Bliskiego Wschodu w okresie między narodzinami Chrystusa a powstaniem Islamu. Miłośnik sztuki rzymskiej i bizantyjskiej. Oprócz monografii „Wojny Cesarstwa Rzymskiego z Iranem Sasanidów w latach 226 – 363”, która została nagrodzona przez Państwową Akademię Nauk, jest również współautorem dwóch tomów “Res militaris. Studiów nad wojskowością antyczną”.

Szymon Szczęsny (fot.)