Listopadowe pielgrzymowanie do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości kilku Bożych Szaleńców – członków Oddziału Stowarzyszenia z Włocławka 9 listopada 2018r. wybrało  się  do Niepokalanowa, aby modlić się o pokój dla wszystkich ludzi  na świecie. Organizatorką i dobrym duchem naszej pielgrzymki była Cecylia Pejas.

Nasze pielgrzymowanie zbiegło się z otwarciem dwa miesiące temu  Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie – Gwiazdy Niepokalanej. To jeden z 12 międzynarodowych ośrodków modlitwy w intencji pokoju, które powstają na świecie. Utworzenie Kaplicy Adoracji zostało powierzone firmie Drapikowski Studio z Gdańska. Mariusz Drapikowski uczestniczy w dziele Gwiazd Dwunastu – idei propagowania modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju. Centralną częścią ołtarza w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu jest naturalnej wielkości postać Niepokalanej Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystyczny Chrystus znajduje się pod sercem Maryi, w dużej rozświetlonej hostii, ukazanej spod rozchylonych szat.

Wokół srebrnej postaci Maryi upleciony został wieniec z naturalnej wielkości lilii, symbolizujący czystość i Niepokalane Poczęcie Maryi. Lilie wykonane zostały ze srebra, także symbolizującego czystość. Razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Niepokalanej, tworzą  świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadalupe i Fatimie.

Inspiracją do wyboru Niepokalanowa na Światowe Centrum Modlitwy o Pokój była postać jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego, więźnia obozu w Auschwitz, który oddał życie za ojca rodziny. Data inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój także nie jest przypadkowa. Rocznica wybuchu II wojny światowej jest nawiązaniem do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju. Jedna z warstw kryształu w swej formie nawiązuje do Cudownego Medalika Niepokalanej, tak bliskiej sercu św. Maksymiliana. Na tej warstwie kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują się na Cudownym Medaliku.

Maryja Niepokalana jest pierwszym Tabernakulum Boskiego Syna – Jezusa. Ona nieustannie adoruje Syna, a my w ciszy i na modlitwie prosiliśmy  także o pokój w naszych sercach i łaskę przebaczenia od Boga.  Centralnym punktem naszej pielgrzymki była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po mszy św. w Domu Pielgrzyma Świętej Teresy ugoszczono nas bardzo smacznym obiadem.

A w podziemiach niepokalanowskiego sanktuarium,  mieliśmy okazję zobaczyć jedyną w swoim rodzaju ruchomą szopkę, upamiętniającą  Tysiąclecie Chrztu Polski. Szopka nosząca nazwę Panoramy Tysiąclecia złożona została z ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan, przesuwających się przed naszymi oczami na tle efektów świetlnych i akustycznych, kłaniających się przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej. W Niepokalanowie nie ma słynącego z łask obrazu ani uzdrawiającego źródełka.  W 1927 r. o. Maksymilian Kolbe  postawił na polach Teresińskich figurę Matki Bożej Niepokalanej. I od niej wszystko się zaczęło. Dziś stoi obok pięknie odnowionej Kaplicy. Minęło już 91 lat.

Zwiedzanie Muzeum św.Maksymiliana Kolbe przybliżyło nam postać Założyciela Niepokalanowa oraz pracę misyjną ojców franciszkanów. O godzinie 15.00, w kaplicy św. Maksymiliana wszyscy uczestniczyliśmy w Koronce do Miłosierdzia Bożego. Pobyt w Niepokalanowie był okazją do zawierzenia Niepokalanej Maryi spraw Ojczyzny oraz osobistych. Dzięki cudownej atmosferze, i przeżyciom religijnym byliśmy radośni, szczęśliwi, a jednocześnie wolni od szarej codzienności, która rodzi stres i zmartwienia.

Ewa Palińska (fot.)