Konkurs Biblijny w Bydgoszczy

Diecezjalny etap XXI Ogólnopolskiego  Konkursu Wiedzy Biblijnej zgromadził w gościnnym i życzliwym dla uczestników i organizatorów Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej blisko 60 uczniów.

Towarzyszyli im katecheci. Spośród 23 szkół, z których zakwalifikowali się uczniowie do tego etapu, najwięcej, bo 16 szkół było z Bydgoszczy, 3 ze Złotowa, 2 z Nakła nad Notecią oraz po 1 z Szubina i Więcborka.

W Bydgoszczy  diecezjalne eliminacje rozpoczęły się Nabożeństwem Słowa Bożego w kaplicy WSD,  po którym uczniowie i katecheci zostali  powitani w auli przez rektora WSD, JM  ks. dr. Marcina Puziaka, przewodniczącego  Diecezjalnej Komisji Konkursowej, ks. Sławomira Bromberka oraz przez Hannę Marchlik diecezjalnego koordynatora. O godz. 10 uczniowie rozpoczęli  rozwiązywanie  testu  pisemnego,  odpowiadając   na 45 pytań. W przerwie na sprawdzanie prac pisemnych ks. dk. Paweł Rybka przybliżył dodatkowo zagadnienia związane z Księgą Daniela.

Diecezjalna Komisja Konkursowa, którą wspierali księża diakoni i której przewodniczył w/w ks. Sławomir Bromberek, jednocześnie dyrektor Dzieła Biblijnego Diecezji Bydgoskiej, wyłoniła siedmioro najlepszych do części ustnej. Każdy z siódemki odpowiadał  na te same pytania.  Celem  tej części   było wyłonienie trzech  najlepszych. Konieczne były dogrywki.

Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Paulina Gwizdała z III LO w Bydgoszczy, przygotowana przez p. Aleksandrę Porębną, drugie miejsce zajęła Magdalena Wasielewska z VII LO w Bydgoszczy, przygotowana przez p. Mariolę Skowrońską a trzecie Julia Urbańska z I LO z Nakła nad Notecią, przygotowana przez ks. Roberta Lewandowskiego.  Czwarte miejsca zajęli: Edyta Chmielewicz z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, przygotowana przez s. Annę Janicką, Martyna Gołaszewska z VI LO w Bydgoszczy, przygotowana przez p. Marzenę Prochowską, Andrzej Kaszubski z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, przygotowany przez ks. Piotra Olszanowskiego oraz Konrad Walczak z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, przygotowany przez p. Tomasza Poćwiardowskiego.   Cała siódemka prócz nagród książkowych  IW PAX  otrzymała ufundowane  przez Dzieło Biblijne Diecezji Bydgoskiej  upominki elektroniczne.

Trójka najlepszych będzie  reprezentowała  diecezję bydgoską w dniach  5  i 6 czerwca  w Finale w Niepokalanowie. Nieco wcześniej, bo 11 i 12 maja wraz ze swymi  katechetami  wyjadą  oni na dwudniowe Częstochowskie Spotkanie Młodych  z Biblią. Cała trójka oraz katecheci wyrazili chęć  uczestnictwa w częstochowskim spotkaniu.

Relacja z bydgoskiego etapu wczesnym popołudniem została zamieszczona na internetowej stronie Diecezji Bydgoskiej:

http://diecezja.bydgoszcz.pl/2017/04/25/xxi-ogolnopolski-konkurs-wiedzy-biblijnej/

Hanna Marchlik, fot. Szymon Szczęsny, Hanna Marchlik