Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie

Sukces uczennicy bydgoskiego Collegium Salesianum w Finale XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Niepokalanowie. Marianna Chęsy, uczennica I klasy Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy, zwyciężczyni  etapu diecezjalnego Diecezji Bydgoskiej XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez nasze Stowarzyszenie, zdobyła II miejsce w Finale Konkursu, który w dniach 4 i 5 czerwca odbył się w Niepokalanowie.


W części pisemnej zdobyła 88 p-tów, wchodząc w skład ścisłej siódemki najlepszych, zakwalifikowanych  tym samym do części ustnej. Cała siódemka wykazała się niezwykłą  znajomością Biblii. Po kilku dogrywkach „na placu boju” pozostała trójka, spośród których trzeba było wyłonić I, II oraz III miejsce. Kolejne dogrywki wyłoniły w końcu zwycięzcę. Okazał się nim Patryk Czech z diecezji rzeszowskiej, który jednym punktem wyprzedził   Mariannę Chęsy. Trzecie miejsce zdobyła Justyna Sabała z archidiecezji łódzkiej. Marianna  niemal na wszystkie pytania dawała bardzo obszerne  odpowiedzi, często daleko wykraczające poza wymagany zakres wiadomości, czym wprowadzała zarówno komisję konkursową, jak i przysłuchujących się finalistów i katechetów w niekłamany podziw.

Wszystkie zdobyte nagrody niezwykle ucieszyły Mariannę, ale najbardziej ucieszyła pielgrzymka do Rzymu, na którą pojedzie razem ze swym katechetą, ks. Henrykiem Kaszyckim SDB, dyrektorem bydgoskiego  Collegium Salesianum. Nie mógł on jednak przyjechać do Niepokalanowa. Mariannę  podczas Finału wspierał wicedyrektor bydgoskiego Collegium Salesianum, ks. Adam Piotrowski SDB. Należy dodać, że  indeks na jedną z katolickich uczelni stanowi kolejną z  nagród, jednak Marianna jako pierwszoklasistka nie jest jeszcze zdecydowana,  jaką uczelnię wybierze po maturze.
Po zakończeniu Finału Marianna przyznała, że już niebawem zacznie się przygotowywać do kolejnej edycji Konkursu, bo w roku 2013 chciałaby zwyciężyć  i pojechać w nagrodę do Ziemi Świętej.

Hanna Marchlik