Drzewo żyje, drewno przemawia w sztuce

W ramach działań artystycznych po raz kolejny na terenie naszego miasta realizowalismy założenie: Drzewo żyje, drewno przemawia w sztuce. Niezmienne od pięciu lat zainteresowanie twórców oraz mieszkańców tego typu działaniami potwierdza ich celowość.

Pięć wcześniejszych edycji pozostawiły miastu kolekcję unikatowych rzeźb, które w ramach piątej i obecnej edycji pleneru wymagają fachowej konserwacji z uwagi na materiał i miejsce ich eksponowania. Brak tych zabiegów może doprowadzić do zaprzepaszczenia kilkuletnich wysiłków twórców krajowych i zagranicznych.  Zgodnie z charakterem pleneru  kolejne drzewa przeznaczone do wycinki staną się surowcem do powstania kolejnych prac na terenie skweru przy „Toruńskiej Strudze” oraz uzupełnia zapoczątkowaną kolekcje na terenie Osiedla Tysiąclecia. Ponadto w porozumieniu z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki widzimy możliwość  poszerzenia naszej oferty na teren Zamku co nada mu jeszcze ciekawszego charakteru jako oferty historyczno- turystycznej.

W dniach 25-30.05.2015 w ruinach zamku krzyżackiego dobyła się VI edycja pleneru rzeźbiarsko malarskiego w Toruniu. Organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Toruniu we współpracy z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przy wsparciu finansowym Miasta Torunia, Biura Toruńskiego Centrum Miasta oraz Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” w Toruniu. Uczestniczyło w nim 14 artystów, wśród nich są studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z pracowni rzeźby i malarstwa. Równocześnie trwały warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Życie codzienne na podzamczu”. W dniu 29 maja odbył się poplenerowy wernisaż w ruinach zamku krzyżackiego.

torun-herbDofinasowano ze środków
Miasta Toruń

 fot. Adrianna Sztandarska