Cykl wykładów o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim

W marcu i kwietniu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się cykl wykładów poświęconych osobie i działalności bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, który 20 lat temu – 7 czerwca 1999 r.  został beatyfikowany przez papieża św. Jana Pawła II.

Spotkania poprowadzi dr Robert Zadura, który w 2011 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił doktorat poświęcony historycznej biografii ojca profesora Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego (1902-1995). Wcześniej opublikował trzy książki o męczenniku niemieckich obozów koncentracyjnych bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim (1913-1945), w tym jego pełną biografię naukową, trzyjęzyczny album oraz piękne źródło historyczne będące wspomnieniami osób, które go znały. Doświadczenie zdobyte podczas pisania wykorzystał w książce poświęconej ojcu Bocheńskiemu i jego rodzinie, zatytułowanej „Saga rodu Bocheńskich”.

Zajmował się także archiwizacją danych – materiałami parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz archiwum rodzinnym Państwa Jaczkowskich w Toruniu oraz zbiorami rodzinnymi Państwa Bocheńskich. Poza tym stworzył cyfrowe archiwum związane z postacią ojca Bocheńskiego, liczące kilkaset tysięcy zdjęć oraz skanów, grupujące dokumenty z różnych krajów, m.in.: Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Polski, pochodzących z archiwów państwowych i kościelnych.

TERMINY SPOTKAŃ:

Ślesin
25 marca 2019 r. godz. 17.00 (poniedziałek)
Wiejski Dom Kultury w Ślesinie – ul. Strażacka 2

Wąbrzeźno
26 marca 2019 r. godz. 16.00 (wtorek)
Wąbrzeski Dom Kultury – ul. Wolności 47

Włocławek
2 kwietnia 2019 r. – godz. 16:00 (wtorek)
Siedziba Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Włocławku – ul. 3 maja 35 m. 2 (wejście od ul. Przedmiejskiej)

Rypin
3 kwietnia 2019 r. – godz. 17:00 (środa)
Sala Urzędu Miasta Rypin – ul. Warszawska 40

Bydgoszcz
5 kwietnia 2019 r. godz. 20:00 (piątek)
Dom Parafialny przy pl. Piastowskim 5 (III piętro)

Polecamy audycję Polskiego Radia Pik poświęconej bł. ks. Frelichowskiemu:

Cykl spotkań wpisuje się również w projekt realizowany przez O/O w Toruniu dotyczący uczczenia wybitnych Polaków z czasu II wojny światowej w 80 rocznicę jej wybuchu.