Biały Opłatek – symbol miłości i pokoju. Spotkanie opłatkowe we Włocławku

Czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić
i życz szczęścia całemu światu
niech się wszystkie serca rozweselą

Szczególnie ostatni tydzień Adwentu to czas spotkań przedwigilijnych . Towarzyszy im szczególny klimat, serdeczna atmosfera, zapach choinki i kolęda. W tym radosnym nastroju wyczekujemy Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku 2018. Właśnie temu służą takie spotkania przy wigilijnym stole.  Wieloletnią tradycję organizowania agapy ma  włocławski Oddział  Civitas Christiana,  celem tych  spotkań jest otwarcie oczu – nie jestem sam w Kościele!  Obok mnie są inni. To  piękna miłość, którą Duch Święty rozlewa w naszych sercach. Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się 16 grudnia 2017r. w pięknie udekorowanej naszej siedzibie, oświetlonej blaskiem świec – symbolem światła betlejemskiego.

Wigilijnemu spotkaniu towarzyszyły serdeczne życzenia na czas Bożego Narodzenia, abyśmy mogli w ten najpiękniejszy wieczór, razem, w skupieniu i pokoju, przeżyć Tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Przewodnicząca  Oddziału Katarzyna Kluzik powitała serdecznie  członków i sympatyków Civitas Christiana, asystenta kościelnego ks. Michała Krygiera proboszcza  Bazyliki Katedralnej , o. Hieronima Tarłowskiego wieloletniego asystenta oraz Przewodniczącego Oddziału Okręgowego w Toruniu Piotra Hoffmanna.

Według tradycji na wigilijnym stole nakrytym białym obrusem,  nie zabrakło poświęconego Opłatka, Pisma Świętego  oraz świecy CaritasWigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”.  Odczytany został fragment ewangelii wg św. Łukasza – „Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel”. Wsłuchując się w słowa tej Ewangelii razem z Maryją i Józefem adorujmy Dziecię Jezus, które złożone w żłobie ogarnia swą miłością każdego z nas.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasi drodzy goście zostali  obdarowani z serca płynącymi  upominkami. Potem przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń. Przewodnicząca Oddziału życzyła radości z odkrycia na nowo Dobrej Nowiny o Bogu, który stał się człowiekiem, dobrych świątecznych spotkań. Do jej słów dołączył się ks. Michał, życząc wszystkim nadziei, pokoju serca, ciepła rodzinnego i ludzkiej życzliwości. Niech Święta będą najpiękniejszym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień w gronie najbliższych i przyjaciół. Niech staną się źródłem naszej odnowy i prawdziwego pokoju, którego tak bardzo pragnie każde ludzkie serce. Niech Nowy Rok przyniesie zdrowie, pomyślność, wzbogaci o nowe, ciekawe wydarzenia i spełni najskrytsze marzenia. Wtórował mu O. Hieronim, który życzył byśmy jako wierzący chrześcijanie pragnęli ten czas przeżyć z Bogiem i pod Jego opieką. Przed nami Nadzwyczajny Rok św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium jako jednym z głównych miejsc czci Świętego Józefa w Polsce, gdzie kult ten jest powiązany z obrazem Świętej Rodziny.

„Boże Narodzenie to czas miłości, radości i pojednania!” – usłyszeli członkowie od przewodniczącego Oddziału Okręgowego w Toruniu Piotra Hoffman, dodając abyśmy te święta spędzili w ciepłej rodzinnej atmosferze w zgodzie ze światem i z sobą samym. Podziękował za dotychczasową owocną współpracę z członkami i sympatykami naszej wspólnoty.

Opłatek jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, dlatego przełamanie się nim wyraża chęć bycia razem. Dobre życzenia są rodzajem błogosławieństwa, więc życzono sobie nawzajem długo i serdecznie, a ciepłe słowa trafiały dokładnie w potrzeby serca.

W atmosferze oczekiwania na Narodzenie Bożej Dzieciny, przy zapalonych świecach na adwentowym stroiku  wspólnie śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy.

Wszyscy członkowie i sympatycy Civitas Christiana mogli się przekonać, że stół wigilijny buduje i wzmacnia ludzką wspólnotę, a niezwykły klimat bliskich już Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji, wspomnieniom i rozmowom. Bo najpiękniejsze w spotkaniach opłatkowych jest wzajemne podarowanie sobie odrobiny czasu, o który jakże trudno w dzisiejszym zabieganym świecie.

Ewa Palińska