28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Diecezji Toruńskiej za nami!

XXVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej została rozegrana 18 kwietnia br. W zmaganiach etapu diecezjalnego, który odbył się w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wzięli udział uczniowie ponad 25 szkół średnich. Honorowym Patronatem konkurs objął ponownie J.E. ks. bp. Wiesław Śmigiel, Ordynariusz Diecezji Toruńskiej.

Etap diecezjalny, do którego zakwalifikowało się  50-ciu uczestników, tradycyjnie już został podzielony na części pisemną i ustną. W pierwszym etapie młodzież zmierzyła się z testem złożonym z 45 pytań. Ich zakres obejmował zagadnienia zaczerpnięte z Księgi Sędziów oraz Dziejów Apostolskich. Poprzez dobór konkursowych treści, organizatorzy postawili sobie za zadanie ukazanie uczestnikom konkursu wartość słowa Bożego w pogłębianiu wiary. Lektura ta pozwoli młodym ludziom odkrywać wartość wspólnoty, która swoją witalność i dynamizm czerpie z mocy Boga. Sędziowie jako wybawcy ludu Izraela są zapowiedzią Jezusa Chrystusa, który jako Zbawiciel ludzkości w mocy Ducha Świętego prowadzi wspólnotę Kościoła po ścieżkach prawdy, świętości i miłości. Aktualizacja tej lektury przyczyni się do pogłębienia życia duchowego i zachęci młodych ludzi do realizacji Bożych zamysłów na drodze świętości.

W przerwie uczestnicy konkursu wzięli udział we Mszy Świętej w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, koncelebrowanej przez rektora AKSiM – o. dr Zdzisława Klafkę CSsR.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem ks. prał. Daniela Adamowicza, Asystenta Kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Diecezji Toruńskiej z udziałem o. dr Zdzisława Klafki oraz kl. Emanuela Kwiatkowskiego i kl. Radosława Figurskiego z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, po części ustnej wyłoniła troje najlepszych uczniów. Zmierzą się oni w następnym etapie zaplanowanym w Niepokalanowie (10-11 czerwca) ze zwycięzcami z terenów innych diecezji. Są to:

I miejsce
Jakub Sankiewicz (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie)
– katecheta: ks. Dominik Kabaczyński

II miejsce
Ilona Dziubak
(I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu)
– katecheta: p. Dorota Thom

III miejsce
Alicja Górecka
(Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie)
– katecheta: ks. Dominik Kabaczyński

Wyróżnienia uzyskali:
Róża Dzięgielewska (Zespół Szkół w Lubawie) – katecheta: ks. Paweł Figurski
Michalina Jabczyńska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie) – katecheta: ks. Dominik Kabaczyński
Wiktor Kowalski (I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu) – katecheta: p. Dorota Thom
Michał Wróblewski (X LO im. Stefana Banacha w Toruniu) – katecheta: p. Piotr Karepin

Nagrody i upominki dla uczestników konkursu ufundowali:
– Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu,
– Caritas Diecezji Toruńskiej,
– Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
– Urząd Miasta Torunia,
– Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”
Dziękujemy!