11.04.2011 Etap Diecezjalny XV OKWB w Bydgoszczy

Na terenie Diecezji Bydgoskiej Konkurs swym patronatem objął Ks. Bp Jan Tyrawa a patronat medialny „Przewodnik Katolicki Diecezji Bydgoskiej”. Etap szkolny odbył się  14 marca 2011, do którego z 23 szkół z terenu naszej Diecezji zgłosiło się ponad 500 uczniów, podobnie, jak w roku ubiegłym. Do etapu diecezjalnego, który odbył się 11 kwietnia w auli WSD Diecezji Bydgoskiej przystąpiło po troje najlepszych z większości zgłoszonych placówek (w kilku szkołach uczniom nie udało się przekroczyć 50 % maksymalnej ilości punktów). Ostatecznie w  etapie diecezjalnym udział wzięło 43 uczniów z 17 szkół, w  większości z Bydgoszczy, ale także z Nakła nad Notecią, Wyrzyska i Złotowa.

 

Diecezjalnej Komisji Konkursowej przewodniczył O. Marek Karczewski CSSp, biblista. Testy sprawdzało też sześciu Księży Diakonów z WSD Diecezji Bydgoskiej.

Po raz pierwszy w historii etapów diecezjalnych, przeprowadzanych w Bydgoszczy  maksymalną liczbę 90 punktów w cz. pisemnej zdobyła uczennica z I LO im. Bolesława Krzywoustego z Nakła nad Notecią, Katarzyna Białek, która wraz z sześciorgiem innych, równie dobrze przygotowanych wzięła udział w cz. ustnej. Również w tej części Katarzyna była bezkonkurencyjna i zdobyła bezapelacyjnie I miejsce. Uczennicę przygotował Ks. Dawid Perlik. Miejsce II zdobył  Kasper Marchlewicz z VI LO w Bydgoszczy,  przygotowany przez p. Marzenę Prochowską,  a miejsce III – Kamila Skórzewska z I LO w Bydgoszczy, przygotowana przez Ks. Krzysztofa Amborskiego.

Kolejne miejsca zajęli uczniowie szkół bydgoskich: Kacper Wiśniewski z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, przygotowany przez Ks. Macieja Andrzejewskiego,  Szymon Florek z Zespołu Szkół Elektronicznych, przygotowany przez p. Aleksandrę Bejtkę, Sandra Markiewicz z IV LO, przygotowana  przez p. Mariolę Skowrońską i Dominik Iwański z Collegium Salessianum, przygotowany przez Ks. Adama Piotrowskiego.

Wszyscy uczestnicy etapu diecezjalnego otrzymali  specjalne dyplomy, siedmioro laureatów – nagrody książkowe IW PAX, a laureatka I miejsca  także film pt.: „Paweł z Tarsu – pojednanie światów” (zestaw sześciu 1-godzinnych  cz. na płytach DVD). Pierwsza z części została zaprezentowana uczniom i katechetom  po zakończeniu testu pisemnego – podczas oczekiwania na jego wyniki.

Podziękowania otrzymali także katecheci, O. Marek Karczewski, Księża Diakoni oraz pozostali członkowie Diecezjalnej Komisji Konkursowej