Mszy św. dziękczynnej za dar życia i pontyfikatu przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel. Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup włocławski Wiesław Mering oraz biskup bydgoski Jan Tyrawa.W homilii bp Śmigiel podkreślił, że bogate nauczanie św. Jana Pawła II wymaga ciągłego ponownego odczytywania, ale jest też inspiracją i buduje naszą tożsamość. – W oderwaniu od historii i tradycji nie można zrozumieć teraźniejszości oraz trudno budować przyszłość. Człowiek bez osadzenia w przeszłości jest jak drzewo bez korzeni, które nawet jeśli jest potężne i piękne to z czasem obumiera – mówił. Jan Paweł II wielokrotnie zaznaczał, że aby być wiernym i odpowiedzialnym nauczycielem Bożej prawdy trzeba trwać w tym, czego się nauczyliśmy i co nam powierzono. Trzeba wciąż wracać do źródeł mądrości wiodącej ku zbawieniu.
Ksiądz Biskup zaznaczył, że często o Janie Pawle II ludzie mówią, że to „nasz Papież”. Dla pasterza nie ma piękniejszego określenia od tego, jest to największa pochwała. – „Nasz” tzn. ten, który nas rozumie i jest z nami, nasze sprawy zanosi do Boga i wspiera nas modlitwą, ale też potrafi przybliżyć Dobra Nowinę. „Nasz” czyli domownik i ojciec, który pomaga, broni, wskazuje drogę, czasem upomina, ale zawsze z troską i miłością, nigdy po to, by kogoś zniszczyć, ale tylko po to, by go podnieść – wskazywał bp Wiesław, mówiąc, że taki właśnie był i nadal jest względem nas św. Jan Paweł II.
Papież Jan Paweł II nie bał się podejmować trudnych tematów, ale inspiracją była dla niego zawsze Ewangelia, Słowo Boże. Uczył nas, że „pomimo napięcia jakie powstaje pomiędzy światem, a uczniami Jezusa nie wolno rezygnować ze świadectwa, nie wolno się poddać, wpaść w marazm lub dać się zastraszyć”. – Życie chrześcijańskie rozgrywa się w realiach świata, ale jest dla niego źródłem ożywczej energii, przemiany na lepsze. Taką drogę odważnej, ale i roztropnej przemiany świata wyznaczał św. Jan Paweł II – dodał biskup toruński.
– Duch Święty posłużył się papieżem Polakiem i wlewał w ludzkie serca nową siłę do wiary i do walki o wolność ducha i ciała – zaznaczył bp Śmigiel. Jego życie i nauczanie jest dla nas ciągłym wyzwaniem, byśmy potrafili żyć tym, co nam zostawił, co nam zaproponował.
W liturgicznych obchodach 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, które miały miejsce w toruńskiej katedrze mogło uczestniczyć tylko 136 osób, dlatego uroczystość była transmitowana za pośrednictwem internetu.